X
تبلیغات
زولا

سهم استان بوشهر از بخش آب کشور، 65 صدم درصد

نمایندگان و مسئولین استان حتماً بخوانند| سهم استان بوشهر از بخش آب کشور، 65 صدم درصد

ندای آبپخش: از مجموع 3 هزار و 360 میلیارد تومان بودجه آب کشور تنها سهم استان بوشهر 22 میلیارد تومان بوده که در مقایسه با سایر استان ها بسیار ناچیز و در حد صفر می باشد.

چندی پیش خبری با این مضمون که " استان بوشهر در خشکسالی اول، در گرفتن اعتبار خشکسالی آخر" در سایت "سوک"  نوشته شده بود که واکنش شدید نمایندگان استان را به دنبال داشت.


به گزارش "سوک" نمایندگان استان این گزارش را غیرواقعی و خبر منتشر شده را کذب می دانستند.


اما چند روز گذشته آماری تکان دهنده به دست خبرنگار "سوک" رسید که بر اساس آن، سهم استان بوشهر از بخش آب کشور 65 صدم درصد می باشد.

 

سهم استان بوشهر در بخش آب کشور از 3 هزار و 360 میلیارد تومان، 22 میلیارد تومان است

 

به عبارتی از مجموع 3 هزار و 360 میلیارد تومان بودجه آب کشور تنها سهم استان بوشهر 22 میلیارد تومان بوده که در مقایسه با سایر استان ها بسیار ناچیز و در حد صفر می باشد.


حال سئوالی که نمایندگان استان باید پاسخ دهند این که با توجه به خشکسالی های اخیر و نیاز فوری به احداث سدهای مخزنی و اجرای سایر طرح های آبی، آیا این میزان اعتبار نیازهای پروژه های سنگین استان در بخش آب را برآورده خواهد کرد؟


چندی پیش مدیرعامل شرکت آب منطقه ای بوشهر از احداث حداقل 4 سد مخزنی جدید، 5 طرح آبرسانی و 6 شبکه آبیاری و زهکشی جهت ذخیره آب و همچنین ارتقاء راندمان آبیاری استان خبر داد.

 

در برنامه پنجم توسعه 900 میلیارد تومان اعتبار نیاز داریم، سالی 150 میلیارد تومان

 

مهندس شاپور رجایی در یکی از مصاحبه های خود به این نکته اشاره کرده بود که برای احداث طرح های کلیدی و مهم استان در برنامه پنجم توسعه حدود 900 میلیارد تومان اعتبار نیاز داریم.


وی رسیدن به این هدف را دور از انتظار ندانست اما اذعان داشت که برای تحقق این مهم، شرکت آب منطقه ای بوشهر به طور سالیانه نیازمند حداقل 150 میلیارد تومان اعتبار می باشد.

 

با تخصیص قطره چکانی اعتبارات به هیج جا نمی رسیم

 

آیا با تخصیص قطره چکانی اعتبارات به استان بوشهر می توان این پروژه ها را به سرانجام رساند؟


هنوز مدت زمان زیادی از هیاهویی که احداث سد نرگسی در بالادست سد دالکی ایجاد کرده بود نگذشته است.


سدی که با پیگیری های بی وقفه مسئولین استان متوقف اما با تخصیص میزان آب سد دالکی، مجدداً فعالیت خود را آغاز کرد.


حال با سالی 22 میلیارد تومان اعتبار برای کل استان در چه مدت می توان سدی مانند دالکی را به پایان رساند؟


با وضع موجود، تکلیف سدهای دشت پلنگ، باهوش و باغان به کجا خواهد رسید؟


به راستی مسئولین شرکت آب منطقه ای بوشهر چگونه تقسیم این میزان اندک اعتبارات را مدیریت خواهند کرد؟

 

نمایندگان استان فارس از لابی بسیار قدرتمندی برخوردارند

 

یکی از کارشناسان امور آب که نخواست نامش فاش شود در گفتگو با خبرنگار "سوک" گفت: نمایندگان استان هایی مانند فارس از قدرت چانه زنی بسیار بالایی برخوردار هستند.


وی با بیان این که لابی نمایندگان مجلس با وزارت نیرو در هنگام تخصیص اعتبارات بسیار مؤثر است ابراز داشت: نمایندگان می توانند با تعامل مثبت با وزیر و یا گاهاً با ایجاد فشار بر وی، از اهرم هایی که در دست دارند به نفع موکلانشان استفاده کنند.


موضوع مهمی که متأسفانه در استان بوشهر بیشتر رنگ و بوی تبلیغاتی به خود گرفته است.

 

اگر چاره ای نیندیشیم در افق 1410 با مشکل مواجه خواهیم شد

 

به هر حال امیدواریم نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی با مشاهده این گزارش به جای محکوم کردن سایت "سوک" به سیاه نمایی، چاره ای برای مشکل اعتبارات استان به خصوص در بخش آب بیندیشند و با اخذ اعتبارات لازم، شرکت آب منطقه ای بوشهر را در پیشبرد اهدافش که تأمین نیازهای آبی استان است همراهی کنند.


استانی که با توجه به صنعتی بودن و هجوم مهاجرین، نیاز آبی آن هر روز افزایش یافته و اگر از امروز چاره ای برای افق 1410 نیندیشیم در آینده ای نزدیک حوادث تلخ سال های نه چندان دور آن درخصوص آب تکرار خواهد شد.   

نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)

نام :
پست الکترونیکی :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد